۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ آذر
.
نشست بنياد حاميان دانشگاه اصفهان با مسئولين اتاق بازرگاني
.

 نشست بنياد حاميان دانشگاه اصفهان با مسئولين اتاق بازرگاني

 
 
دكتر كاروان نايب رييس واحد مسئوليت هاي اجتماعي اتاق بازرگاتي به اتفاق تيم همراه، با هيات رييسه دانشگاه اصفهان و رييس بنياد حاميان دانشگاه ديدار و گفتگو نمودند.

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر هوشنگ طالبي رييس دانشگاه اصفهان در اين ديدار ضمن بيان اهميت تربيت نيروي انساني كارآمد در دانشگاه اظهار داشت: اهميت آموزش، پژوهش و تربيت نيروي انساني بسيار حائز اهميت است و بسياري از اغتشاشات جوامع مبتني بر اين واقعيت است كه افراد براي ابراز اعتراض خود تربيت نشده اند. وي با اشاره به اغتشاشات آبان ماه سال جاري تصريح نمود: نظام آموزشي كشور اعم از دانشگاه ها و سازمان آموزش و پرورش در تربيت صحيح افراد نقش موثر و به سزايي دارند. طبيعتا" برنامه ريزي هاي تربيتي و آموزشي از سنين مهد كودك بايد آغاز و در تمام مراحل تحصيلي مد نظر قرار گيرد.

دكتر طالبي حركت به سمت دانشگاه هاي نسل چهارم را لازم و ضروري قلمداد نمود و افزود: امروز سياست ما بر مبناي  پرورش دانشجويان خلاق،كارآفرين و نوآور است. اگر صحبت از پژوهش مي شود هدف صرفا" استخراج مقاله نيست بلكه خلاقيت، ابتكار  و كارآفريني است.

رييس دانشگاه همچنين افزود: در سال هاي گذشته  سياست وزارت علوم افزايش درصد دانشجويان بومي در راستاي كاهش درصد متقاضيان خوابگاه بود. در حالي كه بسياري از اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي غرب و جنوب كشور و همچنين مسئولين ارشد استان هاي مذكور از دانش آموختگان موثر دانشگاه اصفهان بوده اند. وي خواستار تجديد نظر در اين خصوص شد و تصريح نمود: بي ترديد اختلاط فرهنگي در دانشگاه ، تعديل كننده بسياري از مسائل و مشكلات مي باشد و حضور دانشجويان از استان هاي مختلف در عين اين كه تبادل فرهنگي را افزايش مي دهد، تضاد فرهنگي نيز پيش مي آورد كه در واقع يكديگر را تعديل مي كنند و اثرات مثبتي را براي جامعه دارند.  

دكتر طالبي خواستار تعامل بيشتر با مسئولين كميسيون موارد اجتماعي اتاق بازرگاني شد و اظهار اميدواري نمود كه در راستاي شكوفاتر شدن دانشجويان خلاق و كارآفرين پيوندهاي عميق تري بين دو سازمان ايجاد شود.

شايان ذكر است در ادامه دكتر حسين فقيهيان رييس بنياد حاميان دانشگاه اصفهان نيز ضمن بيان سير تحولات دانشگاه در 40 سال اخير به تشريح وضعيت فعلي دانشگاه پرداخت و اظهار داشت: بعد از جنگ تحميلي ، ظرفيت سازي و توليد علم دو ماموريت مهم براي دانشگاه ها بودند كه هم تعداد دانشجويان افزايش پيدا كرد و هم دوره هاي تحصيلات تكميلي گسترش يافت. امروز بيش از 45 درصد دانشجويان دانشگاه اصفهان در مقطع تحصيلات تكميلي مشغول به تحصيل هستند. بنابراين جمعيت دانشجويي افزايش يافت، سطح تحصيلي به سمت تحصيلات تكميلي سوق پيدا كرد و جمعيت دانشجويي بر خلاف رژيم سابق به سمت افراد كم درآمد و روستا نشين سوق يافت.

وي جامعه را به يك سيستم تشبيه نمود كه به عنوان يك مجموعه بسته يك سري فعل و انفعالات متوازن در آن اتفاق مي افتد كه همه اجزاي آن به هم مرتبط هستند. بايك نگاه تحليلي اجتماعي مي توان دريافت كه دانشگاه يك بخش از اين سيستم اجتماعي است و اتاق بازرگاني نيز بخش ديگري از اين سيستم است كه كاملا" به هم مرتبط هستند و بايد در زمينه هاي مختلف همياري و همكاري لازم را با هم داشته باشند .

در ادامه دكتر حاج حسيني معاون دانشجويي دانشگاه نيز اظهار داشت: دانشجو بايد بدون دغدغه مشغول آموزش و پژوهش و ارتباط با صنعت و جامعه باشد و اين مهم زماني محقق مي شود كه دانشجويان ما فارغ از مشكلات معيشتي و خوابگاهي و ساير موارد بتوانند وظايف آموزشي و پژوهشي خود را انجام دهند. علاوه بر مشكلات معيشتي بسياري از دانشجويان خوابگاهي به دلايل دوري از خانواده ، دچار مشكلات روحي و نيازمند مشاوره هستند. معاون دانشجويي همچنين ضمن ارايه آماري از پايش هاي سلامت در دانشجويان خواستار بهره مندي از ظرفيت هاي بالاي اتاق بازرگاني در ايجاد تسهيلات لازم براي دانشجويان شد.

 دكتر زينليان مدير دفتر فني دانشگاه نيز با ارايه كليپي از پروژه هاي عمراني دانشگاه، دورنمايي از وضعيت دانشگاه را ارايه و در خصوص پروژه هاي نيمه تمام و مورد نياز بهره برداري توضيح داد.

دكتر كاروان نائب رييس واحد مسئوليت هاي اجتماعي اتاق بازرگاني نيز در اين جلسه ، مشكلات جامعه را ناشي از عدم نيروهاي كيفي در سازمان ها دانست و خواستار حركت دو مجموعه دانشگاه و اتاق بازرگاني در راستاي پيشرفت حوزه علم و اقتصاد جامعه شد.

وي همچنين بر ارتباط موثر دو سازمان و انعقاد تفاهم نامه همكاري در قالب طرح هاي تحقيقاتي و پايان نامه هاي موثر تاكيد نمود.

گفتني است حاضرين در اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر پيرامون مسائل مطروحه از خوابگاه هاي علم الهدي،سليمان خاطر، هتل دانشجويي نيكان و شمس و همچنين پروژه هاي نيمه تمام دانشگاه بازديد به عمل آوردند.

تاریخ:
1398/09/11
تعداد بازدید:
102
منبع:
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان - خیابان هزار جریب - دانشگاه اصفهان- ساختمان مرکزی- طبقه همکف
کدپستی: 8174673441
E-mail: bonyad@dean.ui.ac.ir
تلفن: 031-37935358 
 
Powered by DorsaPortal