۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد
FA
دانشگاه اصفهان
دانشگاه اصفهان در يك نگاه
 
 
 
 

معرفي دانشگاه اصفهان در يك نگاه

 

   دانشگاه اصفهان كه به لحاظ قدمت و رشته‌هاي تحصيلي بزرگ‌ترين دانشگاه در منطقه‌ مركز كشور مي‌باشد، دانشگاهي دولتي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است كه پايه‌هاي نخستين آن از سال 1325 شمسي با ايجاد آموزشگاه‌ عالي بهداري اصفهان گذاشته شد. اين آموزشگاه با تعدادي دانشيار در خانه محقري واقع در خيابان احمدآباد كار خود را آغاز كرد و پس از مدتي كوتاه از آنجا به ساختمان شمالي دبيرستان سعدي كه در آن زمان داراي آزمايشگاه نسبتاً مجهزي بود منتقل شد و آزمايشگاه اين دبيرستان مورد استفاده دانشجويان قرار گرفت.
چهار سال پس از آن يعني در سال 1329 شمسي دانشكده پزشكي اصفهان در جوار آموزشگاه مزبور كار خود را شروع كرد و با داشتن دوره شش ساله تحصيلي و اجازه صدور ديپلم دكتري در پزشكي به دانشجويان پس از نوشتن پايان‌نامه‌ به فعاليت‌هاي آموزشي ادامه داد و بدين ترتيب آموزشگاه عالي بهداري به تدريج تعطيل شد و دانشياران آن به دانشكده پزشكي منتقل شدند و پس از آن تعدادي از پزشكان واجد صلاحيت نيز براي تدريس استخدام گرديدند.
در سال تحصيلي 35-1334 دانشكده داروسازي تشكيل شده به دانشكده پزشكي ملحق گشت و كلاس‌ها و آزمايشگاه‌هاي آن دانشكده كه ساختمان‌هاي مربوط بدان بطور پراكنده در شهر اجاره شده بود، مورد استفاده قرار گرفت.
در سال 1337 دانشكده داروسازي به­صورت واحدي مستقل درآمد و در همان سال اجازه تأسيس دانشكده ادبيات در اصفهان صادر گرديد. اين دانشكده از تاريخ 18 آذرماه 1337 فعاليت‌هاي آموزشي خود را شروع كرد. با افزوده شدن دانشكده ادبيات به دانشكده‌هاي پزشكي و داروسازي موجوديت دانشگاه اصفهان تحقق يافت و در 25 آذرماه همان سال رئيس دانشگاه منصوب گرديد.
در سال تحصيلي 42-1341 دبيرخانه دانشگاه اصفهان منحل گرديد و دانشكده‌هاي ادبيات و پزشكي هر يك به­ صورت واحدي مستقل زير نظر اداره كل تعليمات عاليه وزارت فرهنگ وقت در آمد. توضيح اين­كه در سال تحصيلي 42-1341 دانشكده داروسازي مجددا به دانشكده پزشكي ملحق گرديد و از پذيرفتن دانشجو براي آن دانشكده خودداري به ­عمل آمد و مانده دانشجويان آن نيز به دانشكده داروسازي تهران اعزام گرديدند.
در مرداد­ماه 1343 دانشكده علوم در جوار دانشكده ادبيات تاسيس و فعاليت‌‌هاي آموزشي خود را شروع كرد. در مهر­ماه 1344 دانشسراي عالي اصفهان-هم­زمان با دانشسراهاي عالي اهواز و تبريز و مشهد در جوار دانشكده‌­هاي ادبيات و علوم تأسيس گرديد.
در 16 شهريورماه 1346 با تعيين رئيس جديد دانشگاه اصفهان اين دانشگاه موجوديت دانشگاهي خود را آغاز كرد. از آن تاريخ تشكيلات دانشگاه صورت نويني به خود گرفت و ساختمان‌هاي مختلفي براي دانشكده‌ها در كوي دانشگاه واقع در هزار جريب ايجاد گرديد و تاسيسات مورد نياز نيز بدان­ها افزوده شد.
در سال تحصيلي 48-1347 دوره شبانه در دانشگاه اصفهان دائر گرديد. هم­چنين در اين سال دانشسراي عالي اصفهان با تشكيلات وسيع‌تر و برنامه‌اي كامل‌تر گسترش يافت و با نام دانشكده علوم تربيتي فعاليت‌هاي خود را شروع كرد و دوره تحصيلي آن نيز از دو به چهار سال افزايش يافت.
در سال 1352 انستيتو باغباني تاسيس گرديد. اين انسيتو در سال 1356 به دانشگاه صنعتي اصفهان منتقل گرديد و اكنون به نام دانشكده كشاورزي در آن دانشگاه به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. در سال 1354 مدرسه عالي كورش سابق به دانشگاه اصفهان واگذار شد و از آن سال با نام دانشكده علوم اداري و اقتصاد فعاليت‌هاي آموزشي خود را آغاز كرد.
در سال 1355 دانشكده زبان‌هاي خارجي كه تا قبل از اين تاريخ گروه‌هاي آن در دانشكده ادبيات فعاليت داشتند، آغاز به­ كار كرد.
در سال 1365 دوره‌هاي كارشناسي ارشد در رشته‌هاي اقتصاد، جغرافيا، رياضي، زمين­شناسي، زيست­شناسي، شيمي، علوم تربيتي و فيزيك در دانشگاه اصفهان تأسيس گرديد. ضمناً در همان سال دانشكده­هاي بهداشت، پرستاري، پزشكي، داروسازي و دندان­پزشكي از دانشگاه اصفهان مجزا شده به دانشگاه علوم پزشكي اصفهان منتقل گرديد. در سال 1367 دانشكده مهندسي با دو رشته مهندسي كامپيوتر (سخت افزار-نرم افزار) و مهندسي عمران- نقشه برداري تاسيس گرديد.
در سال 1369 دوره دكتري رياضي در دانشگاه اصفهان تاسيس شد. دوره مذكور از سال تحصيلي 72-1371 فعاليت‌هاي آموزشي خود را شروع كرده است. همچنين در سال 1371 دوره دكتري جغرافيا تاسيس شد و در همين سال دانشكده تربيت بدني و علوم ورزشي تاسيس گرديد و گروه تربيت بدني از دانشكده علوم تربيتي به اين دانشكده منتقل شد.
بر پيشاني اين شهر زيباي خدا، دانشگاه اصفهان با قدمتي 70 ساله به­عنوان نگين انديشه و خردورزي و بزرگ­ترين دانشگاه مركز كشور مي­درخشد و بيش از يكصدهزار دانش آموخته اين دانشگاه در مسند مسئوليت هاي مهم كشور خدمت كرده و اثر بخش بوده اند.
در راستاي افق آينده دانشگاه اصفهان، مسيري روشن و هموار و برنامه­ هاي مهمي در اين خصوص در نظر گرفته است:
 
          - سوق بخشيدن به توسعه مرزهاي دانش، تبديل آن به فناوري و توليد ثروت
         - پاسخگويي به نيازهاي علمي جامعه در جهت توسعه پايدار
         - و تداوم حضور موثر در عرصه ملي و بين المللي
 
 از مهم­ترين رسالت­هاي مصوب برنامه راهبردي اين دانشگاه است.

 در حال حاضر دانشگاه اصفهان با استفاده از توان علمي بيش از 650 عضو هيأت علمي و تعليم و تربيت بيش از 15000 دانشجو در 71 رشته تحصيلي در مقطع كارشناسي، 185 رشته تحصيلي در مقطع كارشناسي ارشد و 119 رشته در مقطع دكتري نقش مهم و اساسي خود را در اعتلاي فضاي علمي، فرهنگي و اجتماعي جامعه ايفا مي­ نمايد.

 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1398/07/17
تعداد بازدید:
27189
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
تغییر کد امنیتی
كد امنيت
Powered by DorsaPortal